Acetabularia
Acetabularia (český název neznáme) patří do oddělení Chlorophyta, třída Ulvophyceae, řádu Dasycladales. Je to jednobuněčný organismus, výjimečný svou velikostí i stavbou - bývá dokonce modelovým organismem při studiu buněčné biologie.
Fotosyntetická barviva i asimilační zplodiny a zásobní látky má společné s ostatními zelenými řasami - chlorofyl a, b, karoteny, lutein, xanthofyly; škrob a tuk.
Stélka je sifonální. Skládá se ze tří částí - rhizoidů, dlouhého stonku a "deštníku" nahoře. Jádro buňky se nachází ve spodní části u rhizoidů - Acetabularia má výjimečnou regenerační schopnost - při ztrátě klobouku může tento dorůst. A dokonce část (ačkoliv bez jádra) ulomená z těla, může sama zakořenit a znovu začít růst.
Rozmnožování je poněkud složitější. Ačkoliv se jedná o jednobuněčný organismus, má Acetabularia neobvykle velké jádro. Při rozmnožování dochází k řadě mitotických dělení a záhy také meióze. Haploidní buňky se pak přesouvají do sporangia umístěného ve spod "deštníku" odkud se jako gamety dostávají hydrochoricky pryč od mateřského jedince.
Životní cyklus je složitý.
Rod Acetabularia má mnoho druhů se kterými se setkáme v subtropických mořích, ve Středozemním moři. Osobně jsem se s ní setkala při chorvatském pobřeží.